Oferta edukacyjna


-
język angielski.
-
religia (grupa 6 latków).
-
zajęcia umuzykalniające.
-
zajęcia sportowe na sali gimnastycznej (wszystkie grupy przedszkolne)
-
w przedszkolu prowadzone są zajęcia z dziećmi objętymi pomocą logopedyczną, terapią pedagogiczną oraz rewalidacją,
-
spotkania teatralne - przedstawienia,
-
koncerty muzyczne.
________________________________________________________________________________________________________
W przedszkolu nauczyciele pracują w oparciu o podstawę programową, roczny plan pracy oraz wybrane programy wychowania przedszkolnego. Rozszerzając swą ofertę edukacyjną w roku szkolnym 2016/2017 realizowane są autorskie innowacje pedagogiczne.
Innowacja pedagogiczna: „Misie Ratownisie” – pierwsza pomoc już od przedszkola
1. Rodzaj innowacji: metodyczno-organizacyjna.
2. Zakres innowacji:
- dotyczy wszystkich dzieci w przedszkolu: 3-6 lat,
- zajęcia z wychowania zdrowotnego, społeczno-moralnego, kształtowania mowy, spotkania z rodzicami,
- czas trwania innowacji: 1 rok tj. od 1 września 2016r. do 23 czerwca 2017r.,
- przyczyny powstania innowacji:
Okres przedszkolny to czas, kiedy powinno się intensywnie pracować nad kształtowaniem charakteru przyszłego dorosłego człowieka. Przedszkole jako instytucja świadoma eskalacji niebezpieczeństwa we współczesnym świecie musi reagować na zmiany dzieci narażone są na wiele zagrożeń, które niesie rozwijająca się cywilizacja – przygotowanie dziecka do bezpiecznego przebywania w środowisku, radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia powinna odbywać się już od najmłodszych lat. I jak pokazują obserwacje jest już w tym zakresie coraz większa świadomość zarówno nauczycieli jak i dzieci, a dzieje się to m.in. dlatego, że przedszkola, szkoły podejmują liczne działania w celu podniesienia jakości pracy w zakresie edukacji ratowniczej.
Przedszkole nasze w latach 2013-2016 starało się o certyfikat „Bezpieczne Przedszkole” prowadząc różne działania związane z bezpieczeństwem dzieci. Chcąc jeszcze bardziej pogłębić wiedzę i umiejętności dzieci, a także świadomość rodziców będziemy skupiać swoje działania na nabywaniu praktycznych umiejętności naszych wychowanków.
Programy Wychowania w Przedszkolu zawierają wiele treści z zakresu bezpieczeństwa, niestety nie ma w nich treści z zakresu edukacji ratowniczej.
Mając na uwadze, to jak ważne jest wykształcenie u dzieci już od najmłodszych lat pewnych nawyków zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia , a także łatwość, efektywność i skuteczność przyswajania wiedzy i umiejętności praktycznych systematycznie realizujemy z dziećmi treści z zakresu edukacji zdrowotnej. Pomaga nam w tym zdobyte doświadczenie , nawiązana, bezinteresowna współpraca z instytucjami wspierającymi działania poprzez prelekcje, pokazy udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez ratowników medycznych, wodnych i drogowych, strażaków oraz członkami Stowarzyszenia „STOP ŚMIERCI” Zapobiegania Wypadkom Drogowym w Kościanie.
3. Na czym polega nowatorstwo innowacji?
Celem innowacji jest:
- przygotowanie dziecka do bezpiecznego przebywania w środowisku, radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia życia, wyrobienie umiejętności udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu w rzeczywistym wypadku.
Cele szczegółowe:
- kształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia,
- wyrobienie umiejętności wzywania pomocy, powiadamiania odpowiednich służb ratunkowych,
- wyposażenie dzieci, nauczycieli i rodziców w wiedzę i umiejętności z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy,
- przygotowanie dzieci do wykonywania prostych czynności ratowniczych,
- przezwyciężenie u nauczycieli, rodziców lęku, obawy przed podejmowaniem działań w sytuacjach zagrożenia,
- zapoznanie dzieci z najczęściej spotykanymi zagrożeniami, ze sposobami ich zapobiegania,
- poznanie numerów alarmowych służb ratowniczych,
- kształcenie umiejętności i nawyków niezbędnych do bezpieczne go uczestnictwa w ruchu drogowym,
- wyrobienie umiejętności przewidywania skutków niewłaściwego zachowania się na drodze, placu zabaw, w przedszkolu, w domu,
- przestrzeganie dzieci przed zawieraniem przypadkowych znajomości,
- uświadamianie i zapobieganie zagrożeniom wynikającym z zabawy zapałkami i urządzeniami elektrycznym,
- wykształcenie prawidłowych postaw zdrowotnych oraz zachowań wobec ewentualnych zagrożeń,
- nabycie umiejętności rozpoznawania i unikania niebezpieczeństw, radzenia sobie z sytuacjami trudnymi,
- wyrobienie zdolności samokontroli ,pobudzenie poczucia własnej wartości.
Nowatorstwo innowacji polega na podejmowaniu wielu różnorodnych działań, które poszerzają program wychowawczy o nowe treści dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Do działań tych będą angażowane różne służby i stowarzyszenia mające zadanie w swojej działalności ratowanie ludzkiego życia: ratownicy medyczni, WOPR, policja, strażacy, służba zdrowia, energetyka oraz Stowarzyszenie „Stop Śmierci”. Ponadto w realizację innowacji będą włączeni rodzice naszych wychowanków, tak by umiejętności nabyte przez dzieci były w miarę możliwości utrwalane w środowisku rodzinnym.
Innowacja pedagogiczna: „Białe ząbki, uśmiech ładny” – dlatego dbamy o higienę jamy ustnej.
Informacje dotyczące opracowania innowacyjnego:
1. Rodzaj innowacji: metodyczno-organizacyjna
2. Zakres innowacji:
- dotyczy wszystkich dzieci w przedszkolu: 3-6 lat,
- zajęcia z wychowania zdrowotnego, kształtowania mowy, spotkania z rodzicami,
- czas trwania innowacji: 1 rok tj. od 1 września 2016r. do 23 czerwca 2017r.,
- przyczyny powstania innowacji:
Zdrowe i piękne zęby świadczą o zdrowym i dobrym samopoczuciu. W stosunku do dzieci w wieku przedszkolnym potrzebny jest nie program leczenia, ale zapobiegania próchnicy zębów zarówno mlecznych, jak i zaczynających się wyrzynać zębów stałych. Innowacja ma doprowadzić do uświadomienia dzieciom i rodzicom, że systematyczne wykonywane zabiegi higieniczne, racjonalne odżywianie i okresowe kontrole zębów przez stomatologa są najskuteczniejszym działaniem profilaktycznym.
3. Na czym polega nowatorstwo innowacji?
Celem innowacji jest:
- kształtowanie właściwych nawyków higienicznych w zakresie zdrowia oraz promowanie zachowań prozdrowotnych w zakresie profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w wieku 3-6 lat, uczęszczających do przedszkola.
Cele szczegółowe:
- obniżenie częstotliwości występowania próchnicy zębów u dzieci w wieku 3-6 lat,
- poprawa stanu zdrowia jamy ustnej w wieku 3-6 lat,
- wzrost świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej u dzieci przedszkolnych,
- podnoszenie poziomu wiedzy rodziców z zakresu profilaktyki próchnicy zębów, w tym higieny jamy ustnej oraz zdrowego żywienia,
- motywowanie rodziców do regularnych wizyt dziecka w gabinecie stomatologicznym w celu wykonywania przeglądów jamy ustnej oraz zalecanych zabiegów profilaktyczno - leczniczych.
Nowatorstwo innowacji polega na podejmowaniu wielu różnorodnych działań, które poszerzają program wychowawczy o nowe treści dotyczące zdrowia jamy ustnej. Do działań tych będą angażowani stomatolodzy, lekarz, dietetyk. Ponadto w realizację innowacji będą włączeni rodzice naszych wychowanków, tak by umiejętności nabyte przez dzieci były w miarę możliwości utrwalane w środowisku rodzinnym. Program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci będzie integrował działania edukacyjne, profilaktyczno-lecznicze realizowane w przedszkolu, gabinecie stomatologicznym oraz w domu. Jednym z głównych zadań będzie budowanie partnerstwa wielu podmiotów odpowiedzialnych za zdrowie dzieci, współpraca środowisk naukowo-medycznych, oświatowych, artystycznych będzie sprzyjała poszukiwaniu i wdrażaniu innowacyjnych metod nauczania o zdrowiu i angażowaniu się rodziców w proces kształtowania u dzieci prawidłowych nawyków higienicznych i dietetycznych. Przedszkole zostanie objęte działaniami, w ramach których nauczyciele przeprowadzą zajęcia dla dzieci demonstrując, w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby. Dzieci otrzymają materiały edukacyjne na temat dbania o jamę ustną i pokonywania lęku przed wizytą u stomatologa. Rodzice, opiekunowie dowiedzą się jak skutecznie wykształcić u swoich dzieci nawyki higieniczne oraz nawyki żywieniowe, uwzględniając skład i sposób żywienia (pory dnia, częstotliwość i konsystencja posiłków). Środowisko rodzinne oraz przedszkole będzie promowało współdziałanie ze stomatologiem w zakresie przeciwdziałania chorobom jamy ustnej. Dzieci będą uczyć się prawidłowych nawyków poprzez uczestniczenie w profilaktycznych teatrzykach, spotkaniach z lekarzami, wycieczkach edukacyjnych. Rodzice będą mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniach ze stomatologiem, współdziałanie ze stomatologiem w zakresie przeciwdziałania chorobom jamy ustnej. Dzieci będą uczyć się prawidłowych nawyków poprzez uczestniczenie w profilaktycznych teatrzykach, spotkaniach z lekarzami, wycieczkach edukacyjnych. Rodzice będą mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniach ze stomatologiem.